Odvetraná Fasáda

Odvetraná fasáda je systémova fasáda budovy s predsadeným fasádnym pláštom, ktorý je od vonkajšej obvodovej steny stavby oddelený vzduchovou, tzv. ventilačnou medzerou. Funkčnosť systému je postavená na odvetraní medzipriestoru (ventilačná medzera), ktorý vzniká medzi obvodovou stenou budovy a fasádnym opláštením. Vo ventilačnej medzere dochádza k zrýchleniu prúdenia tzv. komínový efekt, čoho následkom je vytvorenie cirkulácie a mikroklímy.

Na medzipriestor nepôsobia účinky vetra, dažďa a slnečného žiarenia a prerušuje priamy kontakt exteriéru od tepelnej izolácie, čím zabraňuje zdržovanie sa vlhkosti na jej povrchu a umožňuje dôkladne odviesť vlhkosť z konštrukcie. Navyše cirkulácia vzduchu a mikroklíma v medzipriestore udržiava murivo zdravé tým, že odvádza nepotrebnú vlhkosť a paru, murivo ostáva suché a tak nepodlieha vzniku plesní a húb, zabraňuje sa tak syndrómu chorých budov.

Už vzduchová medzera zabezpečuje určitú tepelnú ochranu budovy, ale zvyčajne steny budovy bývajú ošetrené aj tepelnou izoláciou špeciálne určenou pre odvetrané fasády, ktorá izoluje objekt v lete od tepla a v zime od mrazu. Tepelná izolácia sa vyznačuje svojou nižšou objemovou hmotnosťou, nenasiakavosťou, je hydrofobizovaná a zvyčajne sú ošetrené kašírovou vrstvou alebo paropriepustnou fóliou.

Finálna vrstva, obkladový materiál odvetranej fasády zaručuje kreatívny a štýlový vzhľad budovy. Okrem estetickej funkcie zabezpečuje ochranu tepelného izolantu a pôsobí ako štít pred vonkajšími vplyvmi počasia a v neposlednom rade aj pred škodcami. V súčasnosti sú na trhu rôzne druhy obkladových materiálov, ktoré uspokoja aj toho najnáročnejšieho žiadateľa. Fasádne obklady ako napríklad drevo, kameň, HPL, hliník, oceľ, sklo, cementovlákno, plast, keramika a iné zabezpečujú dlhú trvanlivosť, farebnú stálosť a originálnosť.

Odvetraná fasáda znižuje teplotné rozdiely v lete a zime a výrazne zlepšuje vnútornú klímu a prispieva k vnútornej tepelnej pohode. Vďaka tejto výnimočnej skladbe odvetranej fasády sa v letnom období obvodová konštrukcia stavby udrží chladnejšia oveľa dlhšie ako pri skladbe obyčajne zateplených fasád. Skladba odvetranej fasády, jej vrstvenie zabezpečuje vyššiu plošnú hmotnosť konštrukcie a tým zvyšuje nielen tepelnoizolačné ale aj zvukovoizolačné vlastnosti obvodového plášťa budovy.

Prečo zvoliť odvetranú fasádu?

  • Ochrana pred slnečným žiarením
  • Ochrana pred vetrom
  • Neustále prúdenie vzduchu zabezpečuje, že izolácia nie je vystavená nadmernej vlhkosti
  • Lepšie akustické vlastnosti
  • Eliminácia tepelných mostov
  • Lepšie klimatické vlastnosti

Realizácia odvetraných fasád

Okrem samotnej realizácie vypracuvávame komplet architektonický návrh Vašej fasády a projektovú dokumentáciu s atypickými konštrukčnými detailmi na mieru Vášho domu. Realizujeme občianske budovy ale aj priemyselné objekty. Všetky dole spomenuté obklady realizujeme s viditeľným (nity, príponky) alebo neviditeľným uchytením (lepenie).

Podkonštrukcia

Je nosná časť odvetrávanej fasády. Je veľmi dôležité použiť správny typ materiálu a smer podkonštrukcie, na ktorú sa kotví samotný obklad. Smer podkonštrukcie je závislý na náročnosti fasády – napr. horizontálny, vertikálny alebo roštový. V súčastnosti ponúkame hliníkový, oceľový alebo nerezový typ podkonštrukcie, ktorý pozostáva z úchytky PEGA, spojovacieho materiálu a vertikálnej, horizontálnej roštovej konštrukcie.

Možnosti zateplenia

Výber typu zatepľovacieho materiálu je takisto dôležitým aspektom dosiahnutia vytúženej tepelnej pohody v interiéri. Najjednoduchším riešením z hľadiska realizácie je použitie tepelnej izolácie, ktorá je z vonkajšej strany upravená kašírom (netreba použiť paropriepustnú fóliu). Ponúkame rôzny tepelnoizolačný materiál na báze minerálnej vlny, kamenej vlny alebo XPS od rôznych výrobcov ako napríklad Knauf Insulation, Isover, Rockwool, ktorý spolu s paropriepustnou fóliou alebo kašírom vytvoria ideálne zateplenie odvetranej fasády.

Obkladový materiál

Finálna vrstva odvetranej fasády, ktorá plní okrem estetickej funkcie najmä ochrannú funkciu (vytvára ochranný štít). Pracujeme s rôznymi obkladovými materiálmi.

1, HPL dosky (high pressure laminates)
Obkladové veľkoformátové dosky vyrábané na báze tepelne vytvrdzovaných živíc, homogénne zosilnených drevitými vláknami zlisovanými za vysokej teploty a tlaku.

Základné vlastnosti: hrúbky 6-12mm jadro aj v prevedení s ochranou proti plameňu, dekoratívnosť, optimálna farebná stálosť, samonosnosť, dvojité vytvrdenie, neohybnosť, odolnosť voči poškriabaniu a voči sprejerom, mrazuvzdornosť, odolnosť proti rozpúšťadlám, odolnosť voči teplu, dobrá čistitelnosť

výrobcovia: Max Exterior (Fundermax), Trespa, Kronospan


2, Vláknocementové dosky
Obkladové dosky zložené z cementu, minerálneho plniva, celulózy a organických pevnostných vlákien s voľne viditeľnou farebnou štruktúrou

Základné vlastnosti: hrúbky 8-12mm "kamenný" charakter, bezúdržbovosť, dlhodobá životnosť, objemová, rozmerová a farebná stálosť, nehorľavosť

výrobcovia: Swisspearl, Cetris, Equiton, Eternit, Cembonit


3, Kompozitné dosky
Obkladové veľkoformátové dosky tvorené z polyethylenového (PE) alebo minerálneho (FR) jadra a dvoch hliníkových plechov o hrúbke 0,21 - 0,3 nebo 0,5 mm.

Základné vlastnosti: hrúbky 3-4mm vynikajúca tvarovatelnosť a stabilita, jednoduché spracovanie, nízka hmotnosť a veľké formáty, vysoká farebná stálosť, takmer neobmedzený výber farebného odtieňa

výrobcovia: Alucobond, Alubond, Albond, Reynobond, Alupanel


4, Metalické obklady
Obklady na báze kovu, ktoré sa vyrábajú z ušľachtilých materiálov bez povrchovej alebo s povrchovou úpravou.

Základné vlastnosti: hrúbky podľa výberu kovového materiálu dlhá životnosť pri ušľachtilých kovov ako meď, antikoro a titanzinok - viac ako 150 rokov, ekologická neškodnosť, orginálnosť vzhľadu, absolútna odolnosť voči UV žiareniu

materiály: hliník, meď, corten, nerezová oceľ, titanzinok


5, Keramické obklady
Obklady zhotovované z prírodných materiálov. Živičné piesky, drvené žuly a íly tvoria zmes, ktorá sa pod obrovským tlakom a pri vysokých teplotách spája a formuje.

Základné vlastnosti: mrazuvzdorné, nehorľavé, málo nasiakavé, rôznorodý povrch (matný, lesklý, pololesk, zdrsnený povrch...)


6, Sklenené obklady
Obklady zhotovené z vysoko odolného a pevného kaleného skla.

Základné vlastnosti: originálny vzhľad, dlhá životnosť, bezúdržbovosť


7, Drevené obklady
Obklady zhotovované zo špeciálneho upraveného dreva.

Základné vlastnosti: originálny vzhľad, ekologicky nezávadný materiál, spracovateľnosť


Iné
corian, kameň, sklobetonvlákno, ťahokov...